Archiv pro rubriku: Nezařazené

Provázkem zdobené květináče

Černé plastové květináče typu „růžák“ se mi sice nikdy moc nelíbily, nicméně pro přepravu rostlin poštou se dobře hodí, protože jsou úzké, takže se díky tomu do balíku vejde více rostlin a balík pak není tak těžký jako v případě použití lepších květináčů. Napadlo mě tedy, že bych tyto květináče mohla trochu vylepšit.

Před pár dny jsem tedy zkusila několik takových květináčů ozdobit provázkem. Provázky jsem na ně nalepila pomocí tavné pistole.

Zatím je to jenom takový pokus, místy tam ten květináč stejně prosvítá, takže na prodej nebudou, ale již brzy je budu nabízet jako dárek k nákupu.

Mráz

Objednáváte-li v zimním období přes eshop www.citrusarium.cz nebo přes Aukro, může dojít ke zpoždění odeslání zásilky z důvodu velmi nízkých teplot. Přelom ledna a února by dle předpovědi měl být chladný.

Osobní odběry jsou (po předchozí domluvě) možné bez ohledu na počasí.

Provoz Citrusária mezi svátky

Jak jsem již dříve uvedla, poslední možný termín odeslání rostlin v letošním roce byl 17. 12. Letos už tedy rostliny odesílat nebudu. Další možný termín odeslání bude až 7. 1. 2019. Osobní odběry jsou (po předchozí domluvě) možné i v tomto období.

Pokud tedy například na poslední chvíli sháníte vánoční dárek, je stále ještě možné domluvit se na osobním odběru ve Velkých Němčicích. Objednávat lze přes Aukro i přes eshop Citrusárium.

Zasílání rostlin poštou v předvánočním období – upozornění

Vánoce se blíží a s tím souvisí fakt, že doručování balíků poštou může trvat déle než obvykle. Balíky, co jsem posílala tento týden, sice zatím ještě dorazily hned následující den, ale v tomto období na to nelze spoléhat.

Česká pošta doporučuje pro přepravu v předvánočním období volit balík „Na poštu“, u tohoto způsobu přepravy by prý mělo být doručení nejrychlejší. Takže případným zájemcům, kteří by chtěli v Citrusáriu nakoupit v předvánočním období, také doporučuji tento způsob přepravy nebo osobní odběr.

Dále také oznamuji, že poslední možný termín odeslání rostlin v letošním roce je 17.12.

Chemické plody ?

Včera jsem v supermarketu viděla, že prodávají mandarinky v takové pěkné krabičce s vánočním motivem, tak jsem si vzpomněla, že před několika lety jsem si takovou podobnou krabičku koupila a bylo tam napsáno: „Kůra chemických plodů je ošetřená“. A po přivonění k těmto plodům jsem si řekla, že ta věta je poměrně výstižná. Od té doby už jsem si to víckrát nekoupila, ale každoročně v předvánočním období si na „chemické plody“ vzpomenu, i když teď už to tam mívají napsané správně.

A pokud nechcete kupovat chemické plody, tak je nejlepší vypěstovat si vlastní. Vůně domácích citrusových plodů a těch z obchodu se vůbec nedá srovnat.

Black Friday

Sice jsem původně plánovala větší akci na Black Friday, ale bohužel to dle aktuální předpovědi počasí vypadá, že by příští týden mohlo být hodně chladno, tak jsem do akce dala pouze dvě mandarinky unshiu (Kalinin 5 a Miyagawa 00). Mandarinky této skupiny jsou poměrně dost mrazuvzdorné, takže by neměl být problém s odesláním příští týden.
Dle některých zdrojů vydrží mandarinky skupiny unshiu krátkodobě (tj. desítky minut až několik hodin) teploty až -10 nebo dokonce -12°C. Osobně jsem však tyto rostliny takto nízkým teplotám nevystavovala, takže to nemohu potvrdit ani vyvrátit. Z toho, co se tak ke mně doneslo od jiných pěstitelů, tak kolem -8°C by vydržet měly.
Jinak samozřejmě si můžete nakoupit i jiné citrusy z mé nabídky, ale nezaručuji, že odeslání bude možné už příští týden.
https://aukro.cz/uzivatel/Michaela1816/nabidky

Samozavlažovací květináče Lechuza – test

Před nedávnem jsem zahájila test luxusních samozavlažovacích květináčů Lechuza a ještě jednoho levnějšího zavlažovacího květináče.

Zatím to tak vypadá, že zhruba sedm až deset dní vydrží bez potřeby dalšího doplňování vody. To se týká květináče Lechuza i levnějšího květináče. Předpokládám, že až se sníží teploty, vydrží bez potřeby doplňování i déle.

Co se týče vzhledu půdy, tak půda v květináči Lechuza vypadá zatím stále pěkně, u levnějšího květináče se občas na povrchu půdy objevuje mech nebo nějaký zelený povlak. To ovšem ovšem může být náhoda, tedy nemusí to být vinou květináče, ale může být. U levnějšího květináče mi připadá, že je půda obvykle vlhčí než by bylo nutné. U květináče Lechuza je půda stále správně vlhká.

A na závěr ještě jedna taková zajímavost: Porovnala jsem palmy washingtonia filifera v samozavlažovacím květináči Lechuza a palmu washingtonia filifera v úplně obyčejném květináči (bez samozavlažovacího systému) typu „růžák“ (tj. vysoký květináč, který se často používá na růže). Všechny tři palmy na následujících fotografiích jsou stejné odrůdy a stejného stáří (washingtonia filifera, výsev: leden 2016). Musím tedy podotknout, že do květináčů Lechuza jsem zasadila palmy, které mezi palmami z výsevu leden 2016 patřily k větším už v době, kdy jsem je do květináčů Lechuza zasadila, ale rozhodně tedy vyrostly relativně dost. Myslím, že je to i celkem patrné v porovnání s fotografií, kterou jsem vložila při zahájení testu.

Zahájila jsem test samozavlažovacích květináčů

Jedním z testovaných modelů je Flower Lover o vnitřní velikosti cca 12 cm, jehož cena ve velkoobchodě byla 121 Kč včetně DPH. Do tohoto květináče jsem zasadila banánovník.

Dalším z testovaných modelů je Lechuzza o velikosti 21 cm. Do toho jsem zasadila palmu Washingtonia Filifera. Květináč je možné používat v interiéru i v exteriéru. Od pohledu vypadá velmi luxusně. Hodí se především do moderně zařízených bytů či domů. Cena ve velkoobchodě byla 711 Kč včetně DPH. Cena je tedy dost vysoká, takže uvidíme, zda se to za tu cenu opravdu vyplatí. Dnes jsem nalila do zásobníku vodu na maximum. Jsem tedy zvědavá, kdy bude potřeba zásobník doplnit.