Archiv pro rubriku: Palmy

Novinka – menší trachycarpus fortunei

Nově nabízím na Aukru a na Mimibazaru menší mrazuvzdorné palmy Trachycarpus fortunei. Kmínek má téměř 10 cm a celková výška (měřeno od povrchu substrátu po špičku nejvyššího listu je minimálně 30 cm.

https://www.mimibazar.cz/inzerat/95840430/mrazuvzdorna-palma-trachycarpus-cca-30-cm

https://aukro.cz/uzivatel/Michaela1816/nabidky

Nezvyk

Tohle u nás rostliny moc často nezažívají, ale v pátek 16. 6. 2017 si trochu deště užily. Konečně se doplnily zásoby vody v zásobníku na vodu a nebude se muset aspoň pár dní zalévat vodou z vodovodu.

Hnojení

V různých internetových diskuzích o rostlinách narážím na dotazy ohledně hnojení rostlin a zjistila jsem, že začínající pěstitelé občas chybují hlavně v níže uvedených případech, proto jsem se rozhodla něco málo k tomu napsat.

Chyba 1) Hnojení v době vegetačního klidu

V době vegetačního klidu nehnojíme. Je-li rostlina v chladném prostředí (cca do 12°C) a není tedy v růstu, nehnojíme. Rostlina ve vegetačním klidu nepřijímá živiny. Pokud hnojíme, dochází k takzvanému zasolování půdy, což je velmi nežádoucí a rostlinu to může ohrozit. Hnojit začínáme až zjara, když rostlina začíná rašit. V případě teplého zimování, kdy rostlina roste i během zimního období, je hnojení možné.

Chyba 2) Hnojení nemocných či poškozených rostlin

Začínající pěstitelé se bohužel občas domnívají, že hnojivo působí jako lék, který poškozenou rostlinu vyléčí, ale tak to není. Pokud například rostlina přišla o listy vlivem škůdců, mrazu, přesušení, přemokření či jakékoliv pěstitelské chyby a dosud nejeví známky zotavování (tj. rašení nových listů), tak nehnojíme, protože v tomto případě by také docházelo k zasolování půdy a rostlinu by hnojení mohlo takzvaně „dorazit“.

Venku pěstované palmy je sice obvykle vhodné začít přihnojovat během dubna, ale pokud je palma hodně poškozená mrazem (přišla o všechny listy) a zatím nezačala vytvářet nové listy, tak nezačínáme hnojit už v dubnu, ale až tehdy, když palma začne vytvářet nové listy.

Jiná situace je ovšem v případě, kdy k poškození rostliny došlo vlivem nedostatku živin, to je pak samozřejmě potřeba hnojit. O tom, jak se pozná nedostatek živin u citrusů, si zde povíme někdy příště.

Chilanka je venku

Dnes jsem přesadila palmu Jubaea chilensis. Dostala nový obal na květináč. Obal má průměr 35 cm a je vybaven kolečky pro snadné přesunování rostliny. Stejný typ obalu na květináč (ale o 5 cm širší) mám pro obří pomerančovník. Ten budu přesazovat někdy v nejbližších dnech.

Kromě nového obalu na květináč dostala Chilanka i zásobník na vodu – to je ten modrý plastový ptáček v květináči. Do ptáčka se napustí voda a ten pak postupně „zalévá“ rostlinu. Nádrž má mít výdrž až 4 dny. Na obalu nepíší, do jak velkého květináče se nádrž hodí, ale řekla bych, že spíš do něčeho malého (cca tak 10 až 15 cm). Pro Chilanku to asi nebude nic užitečného, koupila jsem jí to stejně hlavně na okrasu. Později ten zásobník dám spíš nějaké jiné rostlině – asi něčemu menšímu, co má rádo vodu – např. nějakému eukalyptu.

Ode dneška už je Chilanka venku. Další palmy půjdou ven už velmi brzy. Vlastně už tam mohly být dávno, ale nyní má přednost vysévání semen.

2.3.17c_chilanka už je venku 2.3.17a_pták na vodu

Obří palma přesazena

Včera jsem přesadila obří palmu do květináče o průměru 70 cm. Byla to dřina, ale nakonec se podařilo. Vzhledem k tomu, že už je relativně teplo, tak je tato palma už týden venku (konkrétně od 19. 2. 2017).

25.2.17f_přesazený obr_palmička

Druhá sekce byla přestěhována

Před pár dny proběhlo velké stěhování – stará sekce 2 se přestěhovala a vznikla tak nová sekce 2. Nová sekce 2 je tedy trochu menší, tak se něco z původní sekce 2 muselo přestěhovat do sekce 1 (ta zůstává na svém místě a nikam se stěhovat nebude). Dvě palmy musely zůstat těsně před sekcí 1 (v předsíni), protože už je nebylo kam jinam umístit, ale snad už brzy budou moci jít ven. Jedná se totiž o mrazuvzdorné druhy Trachycarpus fortunei, ale jsou jen v květináči, takže tak mrazuvzdorné jako volně rostoucí rostliny nejsou, protože květináč promrzne rychleji než půda v zahradě.

Několik fotografií ze stěhování:

Takto se stěhoval obří pomerančovník – vypadá, že je přes celou chodbu, ale to zase až tak není. Hodně se mu vyboulil květináč pod náporem kořenů, takže už se hodně těší na jarní přesazování.

7.2.17k_taroco je přes celou chodbu

Stěhovala se i tato obří palma (viz níže). Za účelem stěhování jsem použila tzv. „plant taxi“ (to je ta miska, co je dole pod palmou trochu vidět – no…není to žádný světoborný vynález, jen obyčejná podmiska pod květináč, která se od klasických podmisek liší jen tím, že má kolečka). Jen je trochu škoda, že se neprodává i větší plant taxi, protože toto stačí pro květináče s maximálním průměrem 50 cm. Zjara ovšem budu palmu přesazovat do většího květináče – 70 cm (viz foto níže), tak jsem si nakonec musela pořídit i rudl.

7.2.17t_už to skoro ani dveřmi neprojde10.2.17d_obří květináč 70 cm10.2.17j_nový rudlík

Tady ještě nějaké fotky z nové sekce 2 – vylepšování sekce je v plánu

7.2.17m_citrusy na skříni 7.2.17r_mé nejmilejší plevely v nové sekci 2 na mlatě

Čas na odzimování palem

Už nastal čas na odzimování palem. Mrazy pod -10°C už nejsou, v nejbližších dnech s největší pravděpodobností nebudou a nejspíš už ani do konce letošní zimy nebudou. Kdyby náhodou ještě byly velké mrazy, tak se ochrana před zimou samozřejmě obnoví.

Palma dnes po odzimování

11.2.17b

Zazimování palem – 1. část

Včera jsem začala se zazimováním palem, které rostou venku ve volné půdě. Dnes ještě žádný silný mráz nebyl (jen -2,7°C) a ani očekávaný sníh (zatím) nedorazil, ale vzhledem k tomu, že to jde od severu, tak mám ještě čas a dnes ještě protimrazové kryty vylepším.

Včera proběhlo následující:

  1. Svázání listů palem pomocí izolepy: Jedná se o běžný postup a už mám ověřeno, že izolepa listy palem nijak nepoškozuje a práce při svazování listů je s izolepou mnohem jednodušší než v případě, kdyby se člověk snažil listy svázat provázkem. S provázkem jsem to v minulosti zkoušela, ale nějak mi to vůbec nešlo, stále se listy rozevíraly a provázek sklouzával. Izolepa je tedy rozhodně lepší.
  2. Obalení palem netkanou textilií: Po svázání listů už se přechází k obalování netkanou textilií. Vždy se používá světlá textilie, aby přes slunečné dny nedocházelo k přehřátí. Netkaná textilie se na několika místech stáhne provázkem, aby neupadla. Hlavně je potřeba dobře zavázat horní konec textilie. Jak je známo, textilie samozřejmě nezahřívá, není to zdroj tepla, jen trochu zpomaluje ochlazování a také chrání rostliny před ochlazovacím vlivem větrů.

Ad 1

4-1-17d_zazimovani-palem

Ad 2

4-1-17e_zazimovane-palmy

Zazimování palem se zatím odkládá

Už asi v září jsem si nakoupila nové netkané textilie pro všechny palmy, abych byla připravená na zimu a abych pak nemusela shánět všechno v prosinci, až to bude potřeba. Jenže se tak zatím zdá, že to ještě nějakou dobu potřeba nebude.

Žádné silné a dlouhodobé mrazy (zhruba tak pod -10°C) se v nejbližších dnech spíš neočekávají, takže palmy zatím zůstanou tak, jak jsou.

Pokud k zimování dojde, objeví se tu samozřejmě zpráva a také fotografie a postup.

Zmenšení palem

Není to sice žádný nový objev, ví se to samozřejmě dávno a už jsem si to i několikrát ověřila, ale tady to zatím ještě asi nezaznělo, tak to sem píšu. Některé pěstitele by to možná mohlo překvapit a mohli by si myslet, že se jedná o nějaký problém.

Palma se po vysazení ven do volné půdy nejprve trochu zmenší – tedy ne kmen, ale dojde k tomu, že palma začne tvořit kratší listy, takže se vlastně stane, že palma bude po nějaké době ve volné půdě mít o něco menší výšku než v době vysazení. To je naprosto normální.

Trachycarpus fortunei v den vysazení

palma-po-vysazeni

A tentýž trachycarpus fortunei o několik měsíců později s tlustějším kmenem a kratšími listy

palma-o-neco-pozdeji

A stejná rostlina dnes (i s trochou jinovatky)

17-12-16a_palma