V říjnu se v brněnské botanické zahradě tradičně koná výstava citrusů. Ani letošní rok nebyl výjimkou.
Přikládám tedy několik fotografií z výstavy.
Už pár let testuji některé mrazuvzdorné citrusy ve volné půdě. Jsou na dvoře, který je chráněn ze čtyř stran zdmi domů a nachází se ve Velkých Němčicích (v okrese Břeclav).
Většina mrazuvzdorných citrusů se vyznačuje tím, že má plody nepříliš dobré chuti, někdy i spíš velmi nedobré chuti. Existují ovšem i některé odrůdy, které mají relativně chutné plody a dají se pěstovat venku i v teplejších oblastech České republiky a dokonce je i šance na dozrání plodů.
Jedním z těch, co zde testuji je kříženec citronečníku a mandarinky unshiu. Pravděpodobně se jedná o českou odrůdu. Naprosto bez ochrany přežívá už několik zim. Plody jsou podobné mandarinkám. Udávaná mrazuvzdornost je -15°C až -20°C. Taková zima během testu sice úplně nebyla, ale pod -10°C zde bylo několikrát a rostlina to přežila bez poškození.
Dalším vhodným kandidátem na venkovní pěstování je US 119. Mrazuvzdornost je o něco menší než u výše uvedené rostliny, ale kolem -12°C také vydrží, vyžaduje ovšem zimní ochranu. Plody jsou podobné pomerančům.
Mám v plánu zařadit tyto rostliny do prodeje, ale zatím nevím, kdy to bude, záleží na tom, jak rychle porostou. Snad by to mohlo být už příští rok zjara v době, která bude vhodná pro venkovní výsadbu.
Do konce října mám na Mimibazaru akci 3 roubované citrusy za cenu dvou. Zdarma je vždy ten nejlevnější kousek z vybrané trojice. Akce se vztahuje pouze na citrusy. Akce platí pouze na Mimibazaru. https://www.mimibazar.cz/…/roubovane-citrusy-akce-3-za-cenu…
Zjistila jsem, že je bez problémů možné zaslat citrusy i bez květináče, tedy s kořenovým balem v sáčku. Proto tedy od dnešního dne nabízím následující možnost:
Pokud si budete chtít mnou nabízený citrus po převzetí zasadit do vlastního květináče a nepotřebujete tedy květináč, v němž je rostlina zasazena, mohu Vám na Vaši žádost zaslat rostlinu jen s kořenovým balem v sáčku (bez květináče). Rostlina pak bude o 30 Kč levnější a bude možné volit i variantu poštovného „doporučený balík“ za 85 Kč. Celkově tedy můžete na jedné rostlině ušetřit až 65 Kč.
Nabídka platí pouze pro citrusy. Pro jiné rostliny neplatí.
Chcete-li tuto možnost využít, napište mi zprávu při vytváření objednávky.
V různých internetových diskuzích o rostlinách narážím na dotazy ohledně hnojení rostlin a zjistila jsem, že začínající pěstitelé občas chybují hlavně v níže uvedených případech, proto jsem se rozhodla něco málo k tomu napsat.
Chyba 1) Hnojení v době vegetačního klidu
V době vegetačního klidu nehnojíme. Je-li rostlina v chladném prostředí (cca do 12°C) a není tedy v růstu, nehnojíme. Rostlina ve vegetačním klidu nepřijímá živiny. Pokud hnojíme, dochází k takzvanému zasolování půdy, což je velmi nežádoucí a rostlinu to může ohrozit. Hnojit začínáme až zjara, když rostlina začíná rašit. V případě teplého zimování, kdy rostlina roste i během zimního období, je hnojení možné.
Chyba 2) Hnojení nemocných či poškozených rostlin
Začínající pěstitelé se bohužel občas domnívají, že hnojivo působí jako lék, který poškozenou rostlinu vyléčí, ale tak to není. Pokud například rostlina přišla o listy vlivem škůdců, mrazu, přesušení, přemokření či jakékoliv pěstitelské chyby a dosud nejeví známky zotavování (tj. rašení nových listů), tak nehnojíme, protože v tomto případě by také docházelo k zasolování půdy a rostlinu by hnojení mohlo takzvaně „dorazit“.
Venku pěstované palmy je sice obvykle vhodné začít přihnojovat během dubna, ale pokud je palma hodně poškozená mrazem (přišla o všechny listy) a zatím nezačala vytvářet nové listy, tak nezačínáme hnojit už v dubnu, ale až tehdy, když palma začne vytvářet nové listy.
Jiná situace je ovšem v případě, kdy k poškození rostliny došlo vlivem nedostatku živin, to je pak samozřejmě potřeba hnojit. O tom, jak se pozná nedostatek živin u citrusů, si zde povíme někdy příště.
Minulý pátek (21. 4. 2017) mrzlo. Minimum bylo v měřícím bodě -2,5°C. Většina citrusů zůstala venku i přes tu noc, kdy mrzlo. V citrusáriu byly pouze rostliny, které jsou aktuálně v nabídce na Aukru a v e-shopu. Tam jsem rozhodně nechtěla nic riskovat.
Těm, co zůstali venku jsem udělala různou ochranu proti mrazu. Přikládám fotografie, ale vzhledem k tomu, že jsem to fotila za tmy, tak jsou fotky dost nekvalitní. A těch svíček tam bylo víc než, jak to vypadá na fotkách. Některé svíčky jsou asi v zákrytu.
Některé rostliny jsem před mrazem obalila do netkaných textilií. Potom jsem ještě různě po zahradě rozmístila hřbitovní svíčky a lahve s horkou vodou. Nevím sice, jak by to dopadlo, kdybych tato opatření neučinila, ale každopádně to vypadá, že takto k žádným škodám nedošlo. Ráno po mrazu měly sice některé citrusy svěšené nejmladší výhonky, ale rychle se zase vztyčily a vypadají v pořádku.
Loni jsem sklízela lipo (kříženec citroníku a grepovníku) 11. dubna. Tentokrát došlo ke sklizni už 8. března. Loni měl plod hodně grepový tvar a byl větší, letos měl citronový tvar a byl menší, ale pořád byl trochu větší než běžné citrony. V obou letech měl plod citronovou chuť a grepovou vůni, v obou letech bylo výrazné albedo (to je ta bílá část oplodí). U grepů bývá široké albedo, u citronů často také, ale například u limetek bývá menší.
Před pár dny proběhlo velké stěhování – stará sekce 2 se přestěhovala a vznikla tak nová sekce 2. Nová sekce 2 je tedy trochu menší, tak se něco z původní sekce 2 muselo přestěhovat do sekce 1 (ta zůstává na svém místě a nikam se stěhovat nebude). Dvě palmy musely zůstat těsně před sekcí 1 (v předsíni), protože už je nebylo kam jinam umístit, ale snad už brzy budou moci jít ven. Jedná se totiž o mrazuvzdorné druhy Trachycarpus fortunei, ale jsou jen v květináči, takže tak mrazuvzdorné jako volně rostoucí rostliny nejsou, protože květináč promrzne rychleji než půda v zahradě.
Několik fotografií ze stěhování:
Takto se stěhoval obří pomerančovník – vypadá, že je přes celou chodbu, ale to zase až tak není. Hodně se mu vyboulil květináč pod náporem kořenů, takže už se hodně těší na jarní přesazování.
Stěhovala se i tato obří palma (viz níže). Za účelem stěhování jsem použila tzv. „plant taxi“ (to je ta miska, co je dole pod palmou trochu vidět – no…není to žádný světoborný vynález, jen obyčejná podmiska pod květináč, která se od klasických podmisek liší jen tím, že má kolečka). Jen je trochu škoda, že se neprodává i větší plant taxi, protože toto stačí pro květináče s maximálním průměrem 50 cm. Zjara ovšem budu palmu přesazovat do většího květináče – 70 cm (viz foto níže), tak jsem si nakonec musela pořídit i rudl.
Tady ještě nějaké fotky z nové sekce 2 – vylepšování sekce je v plánu