Archiv pro měsíc: Květen 2017

Kveteme

Citrusy právě kvetou nebo začínají nasazovat na květ. Zde přikládám pár fotek. To červené není citrus, to je detailní záběr na květ oleandru.

Jen je trochu škoda, že se před internet nedá přeposlat ta vůně. Citrusové květy totiž voní opravdu nádherně.

Kávovník – návod na pěstování

Teplota nesmí klesnout pod 10°C. Ven nedáváme ani v létě. Celoročně se pěstuje v bytě či vytápěné zimní zahradě. Má rád vydatnou zálivku a vyšší vlhkost vzduchu. Nesmí však docházet k přemokření (rostlina nesmí stát dlouhodobě ve vodě). Vzdušnou vlhkost lze zvyšovat pravidelným rosením. V zimě by neměla stát rostlina blízko topení, protože tam je hodně suchý vzduch.

Lze se dočíst, že kávovník může růst i ve velmi tmavých bytech. Je pravda, že rostlina přežije i při nedostatku světla, ale z vlastní zkušenosti vím, že kávovníky vypadají lépe, pokud mají dostatek světla. Přímé slunce je však nebezpečné, rostlina se na něm může spálit a dokonce i uhynout, proto ji přímému slunci nevystavujeme. Volíme tedy nejraději místo, kde přímo nesvítí slunce, ale zároveň je tam dostatek světla.

V období od dubna do září lze kávovníky přihnojovat univerzálním hnojivem (např. Cererit) – stačí zhruba jednou za měsíc, ale není to nutné, roste i bez hnojení. Pěstujeme v univerzálním substrátu.

Banánovník návod na pěstování

Banánovník má rád světlé místo, ale ne přímé slunce, protože na slunci hrozí spálení listů. Zálivka by měla být přiměřená – tzn. nepřelévat ani nenechávat dlouhodobě stát ve vodě. Přes léto (když ani v noci teploty neklesají pod 10°C) je možný pobyt venku na světlém, ne však zcela osluněném místě. Případné odnože, které banánovník může vytvořit, je třeba odstraňovat, pokud se zatím banánovník nechystá ke kvetení. Odnože lze využít k množení rostliny. Pokud má odnož kořeny, lze tuto odnož přesadit a vypěstovat z ní novou rostlinu. Banánovník poté, co odplodí, uhyne, proto je vhodné v době, kdy banánovník nakvetá, mu už nechat nějakou odnož, která pak zůstane růst poté, co odplozená rostlina uhyne.

Spodní listy banánovníků běžně odumírají a ze středu rostliny vyrůstají nové. Uschlé dolní listy je třeba odstraňovat.

Přesazujeme nejlépe zjara, ale v případě, že je rostlině květináč příliš malý, je lepší nečekat na další jaro a raději přesadit v kterékoliv roční době. Rostlina nežádá speciální substrát. Hnojení není nutné.

Banánovníky upřednostňují vlhčí vzduch, proto je vhodné pravidelné rosení listů.

Přezimuje v teplé místnosti. Dlouhodobé poklesy teploty pod 10°C nemá rád. Rostliny nedáváme do blízkosti topení.

Hnojení

V různých internetových diskuzích o rostlinách narážím na dotazy ohledně hnojení rostlin a zjistila jsem, že začínající pěstitelé občas chybují hlavně v níže uvedených případech, proto jsem se rozhodla něco málo k tomu napsat.

Chyba 1) Hnojení v době vegetačního klidu

V době vegetačního klidu nehnojíme. Je-li rostlina v chladném prostředí (cca do 12°C) a není tedy v růstu, nehnojíme. Rostlina ve vegetačním klidu nepřijímá živiny. Pokud hnojíme, dochází k takzvanému zasolování půdy, což je velmi nežádoucí a rostlinu to může ohrozit. Hnojit začínáme až zjara, když rostlina začíná rašit. V případě teplého zimování, kdy rostlina roste i během zimního období, je hnojení možné.

Chyba 2) Hnojení nemocných či poškozených rostlin

Začínající pěstitelé se bohužel občas domnívají, že hnojivo působí jako lék, který poškozenou rostlinu vyléčí, ale tak to není. Pokud například rostlina přišla o listy vlivem škůdců, mrazu, přesušení, přemokření či jakékoliv pěstitelské chyby a dosud nejeví známky zotavování (tj. rašení nových listů), tak nehnojíme, protože v tomto případě by také docházelo k zasolování půdy a rostlinu by hnojení mohlo takzvaně „dorazit“.

Venku pěstované palmy je sice obvykle vhodné začít přihnojovat během dubna, ale pokud je palma hodně poškozená mrazem (přišla o všechny listy) a zatím nezačala vytvářet nové listy, tak nezačínáme hnojit už v dubnu, ale až tehdy, když palma začne vytvářet nové listy.

Jiná situace je ovšem v případě, kdy k poškození rostliny došlo vlivem nedostatku živin, to je pak samozřejmě potřeba hnojit. O tom, jak se pozná nedostatek živin u citrusů, si zde povíme někdy příště.