Archiv pro měsíc: Leden 2017

Microcitrus australis teď vydatně plodí

Microcitrus australis (citroníček jižní) teď během pár dní dal už tři plody a ještě něco zůstává na stromě. První letošní plod tohoto druhu odpadl před pár dny. Vážil 16 gramů. Konečně jsem totiž koupila váhu na vážení plodů. Toto je tedy úplně první zvážený plod.

21.1.17a_plod citroníčku

V citrusáriu už se topilo

Dnes v noci se v citrusáriu topilo novým malým topítkem. Topilo se asi tak do dvou hodin v noci, protože jsem si netroufala nechat tam tohle topení bez dozoru, ale stačilo to, v citrusáriu nemrzlo. Topení se zatím osvědčilo. Má tedy jen tu nevýhodu, že má příliš krátkou šňůru, takže musí stát na podstavci ze stoličky a betonových dlaždic.

5-1-17d_topeni-v-citrusariu

Zazimování palem – 2. část

Předevčírem (5. 1.) jsem ještě trochu vylepšila ochranu palem před zimou. Vytvořila jsem jim takové domečky z tyčí na rajčata a z bublinkové folie. Domeček budou mít palmy jen po co nejkratší dobu. Bublinková folie není pro dlouhodobější užití vhodná, protože se pod ní může rostlina (především za slunečných dnů) přehřívat a zapařovat. Tam, kde mám palmy, nyní v lednu slunce nesvítí, protože tam stíní zeď sousedního domu, takže přehřátí na slunci nehrozí. Navíc jsou ve folii malé větrací dírky.

Musím upozornit, že domečky jsou docela ošklivé, ale je to jen na pár dnů, takže to tolik nevadí.

5-1-17b_zazimovani-palem 5-1-17c

Zazimování palem – 1. část

Včera jsem začala se zazimováním palem, které rostou venku ve volné půdě. Dnes ještě žádný silný mráz nebyl (jen -2,7°C) a ani očekávaný sníh (zatím) nedorazil, ale vzhledem k tomu, že to jde od severu, tak mám ještě čas a dnes ještě protimrazové kryty vylepším.

Včera proběhlo následující:

  1. Svázání listů palem pomocí izolepy: Jedná se o běžný postup a už mám ověřeno, že izolepa listy palem nijak nepoškozuje a práce při svazování listů je s izolepou mnohem jednodušší než v případě, kdyby se člověk snažil listy svázat provázkem. S provázkem jsem to v minulosti zkoušela, ale nějak mi to vůbec nešlo, stále se listy rozevíraly a provázek sklouzával. Izolepa je tedy rozhodně lepší.
  2. Obalení palem netkanou textilií: Po svázání listů už se přechází k obalování netkanou textilií. Vždy se používá světlá textilie, aby přes slunečné dny nedocházelo k přehřátí. Netkaná textilie se na několika místech stáhne provázkem, aby neupadla. Hlavně je potřeba dobře zavázat horní konec textilie. Jak je známo, textilie samozřejmě nezahřívá, není to zdroj tepla, jen trochu zpomaluje ochlazování a také chrání rostliny před ochlazovacím vlivem větrů.

Ad 1

4-1-17d_zazimovani-palem

Ad 2

4-1-17e_zazimovane-palmy

Sekce 3 zrušena

Polovenkovní sekce 3 (tedy ta bublinkovou fólií zakrytá terasa je dočasně zrušena kvůli očekávaným silným mrazům. Rostliny ze sekce 3 byly včera přestěhovány do prostor, kde nemrzne a mráz tam nehrozí.

Je možné, že po pominutí největších mrazů bude sekce 3 obnovena, ale pravděpodobnější je, že vznikne nová sekce 4, do níž se přesunou rostliny ze sekce 2 a 3. (O sekcích bylo psáno v jednom z předchozích článků.)

Rostliny ze sekce 3 jsou nyní zde (je to foceno při umělém světle, tak nevypadají moc dobře barevně, ale ve skutečnosti jsou v pořádku:

4-1-17f_rostliny-z-polovenkovni-sekce-3-jsou-doma